Muče vas akne na telu? Imamo rešenje

Akne na leđima, ramenima i grudima veoma su uporne i bolne, a najčešće se javljaju zbog hormonskog disbalansa

Više puta smo vam pisali o tome da se preko 60% odraslih žena u nekom periodu života suočava sa aknama na licu, a kako je reč o jednom od najrasprostranjenijih i najupornijih kožnih problema, u poslednjih nekoliko godina ovo je bila jedna od najčešćih tema u beauty krugovima. U skladu sa tim, većina onih koje muče upalni procesi na licu odavno poseduje čitav arsenal proizvoda za „zaštitu od neprijatelja“ – od sredstva za umivanje sa salicilnom kiselinom, preko maski od gline do flastera za bubuljice. Međutim, šta je sa aknama na leđima, ramenima ili grudima? One su jednako rasprostranjene, uporne, a često i veoma bolne, iako se o njima retko govori. Da ne spominjemo to što su neretko i teško dostupne, što predstavlja dodatni izazov prilikom njihovog tretiranja.

Sve su to razlozi zbog kojih su akne na telu ili bacne (body acne) naša današnja tema. Pa da počnemo.

Šta su akne?

Pre nego što pređemo na praktične savete o tome kako da tretirate bacne, važno je da znamo kako one nastaju. Dakle, akne na telu zapravo su poremećaj pilosebacealne jedinice kože, koja se sastoji od folikula dlake i lojne žlezde. Kada se pilosebacealna jedinica začepi, javlja se upalni proces na koži. To dalje dovodi do stvaranja belih tačaka, mitisera, papula ili pustula. Kako folikule dlake (pore) imamo po celom telu, ovaj proces blokade i upale može se desiti bukvalno bilo gde na koži, što objašnjava zašto možete da osetite naizgled nasumično mesto na vratu ili zadnjici, kao i veće izbočine na leđima ili ramena.

Koji su glavni uzroci pojave akni na telu?

Ako se pitate zašto se akne na vašem telu pojavljuju u određenim oblastima, znajte da postoji neka logika u tome. Naime, iako je T zona na licu područje sa najvećim udelom lojnih žlezda, velika koncentracija lojnih žlezda nalazi se i na leđima, ramenima i grudima. Upravo su zbog toga ovo područja na kojima se najčešće javljaju i upalni procesi.
Dermatolozi se slažu da je genetika odlučujući faktor u tome hoćemo li ili nećemo imati akne na telu, jer prvenstveno od nje zavisi u kojoj će meri naše telo proizvoditi lojne žlezde i na koji će način odbacivati mrtve ćelije sa kože. Međutim, postoje i spoljni faktori koji mogu da utiču na ovaj proces, poput loše ishrane, emocionalnog stresa, hormonskog disbalansa ili neadekvatne nege, a jedan od najvećih spoljnih „pokretača“ akni na telu je znojenje.

Naravno, znojenje se intezivira tokom leta pa su tokom toplijih meseci, kod onih koji ih imaju, akne uglavnom učestalije. Ovaj proces može da se pospeši i ukoliko redovno odlazite u teretanu, ma koliko to bila zdrava navika. Naime, znojenje tokom vežbanja u uskoj opremi dovodi do blokada pora i nakupljanja bakterija i prljavština u njima što za posledicu ima pojavu akni. To ne znači da bi trebalo da prestanete da vežbate ukoliko imate akne na telu, već da bi trebalo da nosite komotnu garderobu i da se istuširate odmah po završetku treninga.

Kako tretirati akne na telu?

Kao i kod akni na licu, sastojci poput salicilne kiseline i benzoil peroksida pokazali su se kao najdelotvorniju u suzbijanju upalnih procesa na telu. Ostali sastojci koje možete da uvedete u rurinu jesu retinoidi i azelainska kiselina.
Dermatolozi prvenstveno preporučuju da počnete da se tuširate kupkom koja sadrži salicilnu kiselinu i da je koristite svakog dana. Salicilna kiselina rastvoriva je u ulju zbog čega prodire u dublje slojeve kože, reguliše lučenje sebuma i sprečava dalji razvoj bakterija.

Takođe, trebalo bi da u svoju rutinu uvedete toner sa kiselinama kojim ćete tretirati područje sa upalnim procesima jednom do dva puta dnevno, a umesto tonera možete da koristite serume ili kreme sa pomenutim sastojcima – salicilnom kiselinom, benzoil peroksidom, azelainskom kiselinom ili retinoidima. Takođe, možete da uključite maske sa glinom i flastere za bubuljice.
Kako je o aknama na telu tek nedavno počelo da se govori izbor preparata za njihovo tretiranje nije preterano veliki, posebno na našem tržištu, ali zato možete da upotrebljavate proizvode za negu lica.
Ukoliko se ova rutina ne pokaže kao delotvorna, znak je da bi trebalo da posetite dermatologa.

INJournal preporuka proizvoda

Paula’a Choice – 10% Azelaic Acid Booster (FabuSpot)

Tekst: Ivana Nikolić
Naslovna fotografija: @jordanrisa
Foto: Instagram, Promo

Podeli

Scroll to Top