Statistika kaže da najveći broj žena koristi iste preparate za negu tokom cele godine što je po mišljanju dermatologa jedan od najvećih skincare propusta. Sa promenom godišnjih doba menjaju se i potrebe naše kože, pa bi beauty rutinu trebalo da prilagodimo vremenskim uslovima. Kada je reč o režimu nege tokom jeseni i zime najvažnija stvar koju bi trebalo da imamo u vidu jeste da hladan vazduh i vetrovi isušuju kožu zbog čega joj je potrebna intenzivna hidratacija, kao i preparati koji ojačavaju njenu prirodnu barijeru.
ZAŠTO JE BRIGA O ZAŠTITNOJ BARIJERI TOLIKO VAŽNA?
Kao što joj samo ime kaže, prirodna zaštitna barijera predstavlja svojevrsni štit. Kada je kvalitetna, koža lakše zadržava vlagu i otpornija je na štetne uticaje iz spoljne sredine. Međutim, tokom sezone grejanja imamo specifičnu situaciju jer su napolju temperature niske, a nizak je i procenat vlage u vazduhu, dok je u zatvorenim prostorijama situacija suprotna, pa je koža izložena visokim temperaturama i suvom vazduhu što sve zajedno dovodi do dehidratacije.
S druge strane, neretko smo izloženi i vetrovima koji dodatno ugrožavaju kožnu barijeru zbog čega nam je potrebna odgovarajuća nega kako bismo izbegli pojavu crvenila, perutanja i drugih iritacija.
Zato je negu kože potrebno prilagoditi novim vremenskim uslovima, a mi smo u nastavku popisali najčešće skincare greške koje pravimo tokom zime. Pored toga, napravili smo i listu sastojaka koje bi trebalo izbegavate, kao i one na koje bi trebalo da uvedete u svoju rutinu u narednim mesecima.
GREŠKA BR. 1: Agresivni čistači za lice
Proizvodi za čišćenje lica koji sadrže sapun ili druge agresivne sastojke skidaju prirodna ulja sa kože i isušuju je. Mnogi ljudi i dalje smatraju da im je lice čisto samo ako imaju osećaj da je njihova koža zategnuta, što je pogrešno uverenje. Kada imate takav osećaj, to je znak da ste uklonili prirodna ulja, koja će vaša koža nadoknaditi pojačanom proizvodnjom sebuma, pa će na kraju biti još masnija. Rešenje je u upotrebi nežnih proizvoda na bazi krema ili ulja, koji neće isušiti kožu.

GREŠKA BR. 2: Lagane kreme
Kad temperature počnu da padaju, koži je potrebna odgovarajuća hidrantna krema kako bi bila zaštićena od hladnoće i vetrova. Jako je važno koristiti proizvode koji će ojačati prirodnu barijeru kože i omogućiti joj da zadrži vlagu, a ovo je posebno bitno za osobe sa suvom kožom sklonom crvenilu i perutanju. Uvek je poželjno da pored kreme u svoju rutinu uvedete i serume koji hidriraju kožu, a na ovom linku možete pogledati koji su to najbolji aktivni sastojci i proizvodi za dehidriranu kožu.

GREŠKA BR. 3: Izostanak SPF proizvoda
Postoje tri glavna faktora koja ubrzavaju starenje kože: sunce, zagađenja iz spoljne sredine i neadekvatna ishrana. Zato nam je zaštita od sunca potrebna tokom cele godine. Najbolje bi bilo da uvek koristite preparate sa maksimalnom zaštitom, a apsolutni minimum u zimskim mesecima su proizvodi sa zaštitinim faktorom 30. Imajte u vidu da i u danima kada sunce ne možemo da vidimo, njegova svetlost oštećuje kožu, i to čak i kada ste u zatvorenim prostorijama.

GREŠKA BR. 4: Zanemarivanje pigmentacija
Nakon leta mnogi na svojoj koži primećuju smeđe mrlje i pigmentacije, koje uglavnom zanemaruju, što je velika greška. Da biste uspešno izlečili fleke na licu, jako je važno da odmah reagujete. Zato je sada pravi trenutak da počnete da koristite proizvode sa kiselinama, vitaminom B3 ili retinolom. Ne samo da ovi sastojci leče pigmentacije, već mogu pomoći i u borbi sa aknama i rozaceom, a imaju i anti-age dejtsvo.

GREŠKA BR. 5: Neadekvatna ishrana
Hrana koju jedemo podjednako je važna kao i proizvodi za negu koje korisrimo, a veći deo populacije tokom zime bori se sa nedostatkom vitamina D, pa je upotreba suplemenata uvek dobro rešenje. Osim toga, pobrinite se da vaše telo uvek bude hidrirano i jedite što više voća i povrća. Zdrave masnoće takođe prijaju vašoj koži, pa u svoju ishranu uvrstite i namirnice kao što su avokado ili orašasti plodovi.
Tekst: INJournal magazin
Naslovna fotografija: @lucywilliams02
Foto: Instagram, Promo