Prošla je prva polovina godine što znači da je pravi trenutak za mini retrospektive, a u našem fokusu ovog puta našli su se aktivni kozmetički sastojci. Ako nas redovno pratite, znate da smo pravi beauty geekovi koji uvek vole da budu u toku sa svim dešavanjima u skincare svetu, pa zato nismo propustili da ispratimo izveštaj kompanije Spate o trenutno najpopularnijim kozmetičkim sastojcima. Reč je o američkoj kompaniji koja se bavi predviđanjem novih kozmetičkih trendova i to prvenstveno na osnovu aktuelnih pretraživanja na Googleu i TikToku. Oni su nedavno objavili listu najpretraživanijih aktivnih sastojaka u prvih šest meseci ove godine, a u nastavku saznajte kako izgleda sam vrh liste.
Hijaluronska kiselina
Na samom vrhu liste i dalje je hijaluronska kiselina. Kao što verovatno znate, ovaj univerzalni humektant ima sposobnost da veže 1000 puta više vode od svoje težine zbog čega je, bez premca, najdelotvorniji hidratantni sastojak. Osim toga, hijaluron se prirodno nalazi u našem organizmu, pa je mogućnost za pojavu iritacija svedena na minimum što je još jedna važna prednost ovog jedinjenja. Podogan je za sve tipove kože, a odlično funkcioniše u paru sa svim drugim aktivnim sastojcima.
Tretinoin
Drugo mesto ovog puta zauzeo je tretinoin – najjači oblik retinoida, koji se kod nas, a i u većini drugih evropskih zemalja i u SAD, može dobiti samo uz recept dermatologa. Tretinoin je jedan od najmoćnijih anti-age sastojaka koji deluje na sam DNK kože, a njegove glavne prednosti su to što ublažava bore, briše hiperpigmentacije sa lica, posvetljava ten, a neretko se koristi i za tretiranje akni i bubuljica. Mane ovog sastojka pre svega se odnose na iritacije praćene crvenilom, perutanjem, suvoćom kože i peckanjem, koje se neminovno javljaju. Koliko će iritacije biti intenzivne zavisi od tipa kože, koncentracije tretinoina i učestalosti primene. U svakom slučaju, ovaj sastojak ne bi trebalo da uvodite u rutinu na svoju ruku, bez nadzora dermatologa.
Glikolna kiselina
Glikolna kiselina spada u grupu AHA kiselina, odnosno onih koje su topive u vodi. Deluje na površinski sloj kože pre svega tako što sa njega skida mrtve ćelije zbog čega je koža zaglađenija, posvetljena, a bore su pliće. Međutim, benefiti glikolne kiseline ovde se ne završavaju. Ona podstiču i cirkulaciju krvi i limfne tečnosti, pročišćava pore i poboljšava dejstvo seruma i hidrantnih krema jer im pomaže da prodru u dublje slojeve epiderma. Mahom se preporučuje osobama sa normalnom i suvom kožom, dok osobama sa mešovitom i masnom kožom više odgovaraju proizvodi sa BHA kiselinama.
Ceramidi
Ceramidi su sve popularniji kozmetiči pojam, a reč je o voštanim lipidima koji se u veoma visokoj koncentraciji nalaze u površinskom sloju kože te čine bitan deo njene zaštitne barijere. Imaju važnu ulogu u spajanju ćelija na površini kože i na taj način pomažu u formiranju zaštitnog sloja odnosno zaštitne barijere. Upravo taj sloj štiti kožu od isušivanja i drugih oštećenja, dajući joj zdrav izgled. Na ovaj način, oni igraju ključnu ulogu u sprečavanju suvoće, dehidracije i prevremenih znakova starenja kože. Međutim, kako je koža svakodnevno izložena zagađenjima iz vaduha, UV oštećenjima, agresivnim sapunima ali i prirodnim procesima starenja, nivoi ceramida vremenom se smanjuju te je potrebno topikalnom primenom nadoknaditi gubitke.
Puževa sluz
Pretraživanje ovog sastojka trenutno bečeži najveći rast, pa možemo da pretpostavimo da će puževa sluz biti naredni veliki kozmetički trend. Puževa sluz sastoji se od kombinacije proteina, enzima, hijaluronske kiseline, peptida, gvožđa i cinka. U skladu sa tim, ima moć da regeneriše i intenzivno hidrira kožu.
Tekst: INJournal magazin
Naslovna fotografija: @cheriemadeleine
Foto: Instagram, Promo