Decembar je bio blag prema nama, ali nam je zato u januaru zima pokazala svoje pravo lice. Temperature ispod nule u kombinaciji sa čestim padavinama – kojima smo svedočili prethodnih dana i koje nas ponovo očekuju – uglavnom nas inspirišu da bez preke potrebe ne izlazimo iz kuće. Izležavanje u udobnom kauču, uz comfort food zalogaje i tople napitke biće naša omiljena aktivnost u narednim danima, a da bi ovaj ugođaj bio potpun, potrebna nam je i dobra knjiga. U domaće knjižare već su stigli novi naslovi, koje možemo da poručimo i online, a uz koje boravak kod kuće uopšte nije loša ideja.
MOJA GODINA ODMORA I OPUŠTANJA
(Otesa Mošfeg)
Posle izolacije, lockdowna i ograničenja koje nam je donela pandemija, ko ne bi poželeo da se prethodne dve godine nisu dogodile, ili da smo ih makar prespavali. Glavna junakinja u Mojoj godini odmora i opuštanja radi upravo to, ali ne zato što beži od virusa, već od sebe, društva i disfunkcionalnih odnosa. Ako u književnim likovima tražite prijatelja, ovo nije knjiga za vas. Otesa Mošfeg, sjajna američka spisateljica, ozloglašena je po svojim antijunacima. Njena naratorka u ovoj knjizi je bogata, lepa i ravnodušna prema svemu i svima. Ništa je ne zanima, nema nikakve ambicije, ne preispituje svoje privilegije, prezire najbolju prijateljicu i roditelje, koji su joj ostavili bogatstvo. Umorna od sveta i svojih dosadnih misli i bolnih uspomena, želi da prespava godinu dana u nadi da će se probuditi preobraćena. Naravno, to što naratorka sebe i svoje misli smatra dosadnim, ne znači da će takva biti čitaocima. Naprotiv. Njeni cinični, mizantropski komentari zapravo su britka kritika savremenog društva ogrezlog u konzumerizam, i pružaju duhovite i bolne uvide u mentalno zdravlje, zavisnost, usamljenost, samoprezir i otuđenje.
MIRANDA JE NESTALA
(Havijer Kastiljo)
Rajan i Miranda prolaze kroz težak period u braku i po savetu terapeuta odlučuju da provedu vikend u prirodi. Ali kada Rajan stigne u brvnaru u Hiden Springsu, ne može da pronađe svoju ženu, iako mu je poslala poruku, koja glasi: Vidim te, a njen auto je parkiran ispred. On isprva veruje da je u pitanju nekakva igra, deo terapije, ali radoznalost se pretvara u užas kada primeti da su vrata brvnare otvorena. U kuhinji pronalazi dve skoro prazne čaše vina, a kupatilo je puno krvi. Iznenada mu stiže još jedna poruka, od sekretarice njegovog prijatelja: Moraš da dođeš. Nešto se dogodilo. Od Mirande ni traga, a Rajan ne zna da je njen nestanak povezan sa pričom njegovog mentora, slavnog režisera i scenariste Džejmsa Bleka, i otkrićem tela žene koja je pre trideset godina nestala na istom mestu.
ŽENA SA CVETOM OD PAPIRA
(Donato Karizi)
U noći između 14. i 15. aprila 1912. godine, dok je prekookeanski brod Titanik tonuo, a da nije završio svoje prvo putovanje, jedan od putnika silazi u svoju kabinu prve klase, oblači smoking i penje se na palubu. Umesto da pokuša da se spase, pali cigaru i čeka da umre.
Prvi svetski rat. Planina Fumo je ogromna ledena katedrala, poprište odlučujuće bitke. Ali eho borbe ne dopire do pećine u kojoj se suočavaju dva muškarca. Jedan je zarobljenik koji će biti streljan u zoru. Drugi je lekar koji ima samo jednu noć da ga ubedi da progovori, ali koji još ne zna da je ono što će čuti mnogo više od onoga što je tražio, nešto što će zauvek promeniti njegovo postojanje. Jer su životi ova dva čoveka, koji bi trebalo da budu neprijatelji, zapravo povezani. Vise o tankoj niti, poput dima njihovih cigareta, i zavise od odgovora na tri pitanja: Ko je zatvorenik? Ko je Guzman? Ko je bio čovek koji je pušio na Titaniku?
PISMA KOJA SU PROMENILA SVET
(Sajmon Sibag Montefjore)
Istoričar Sajmon Sibag Montefjore odabrao je pisma koja su menjala tok svetskih događaja, govorila o bezvremenim osećanjima ili oslikavala epohu u kojoj su pisana. Neka od pisama su uzvišena i pružaju nadahnuće, druga su odbojna i uznemirujuća. Pojedina su izuzetna književna dela, dok su mnoga surova, gruba i jednostavno besramna. Tu su i ona erotična, kao i lascivna, dok ima i pisama koja su krajnje dirljiva.
Ovaj pažljivo promišljeni izbor pisama iz svih krajeva sveta, koja datiraju sve od drevnog doba do XXI veka, prilagođen današnjem čitaocu, obuhvata ljubavna pisma ali i pozive na oslobođenje, objave rata i razmišljanja o životu i smrti. Pisci su različiti: od Elizabete Prve i Katarine Velike, preko Staljina i Pikasa do Mandele, od Fani Berni i Ejde Lavlejs preko Emelin Pankherst do Roze Parks, od Mikelanđela i Mocarta preko Puškina, Balzaka i Oskara Vajlda do Čehova, od Ramzesa Velikog i Avgusta preko Sulejmana Veličanstvenog i Linkolna do Hitlera i Čerčila.
Živopisnim i pristupačnim stilom majstora pripovedanja Montefjore pokazuje zbog čega su ova pisma nezaobilazno štivo, kako mogu da razotkriju i osvetle prošlost – i obogate naš današnji život.
KALAHARIJSKI KURS DAKTILOGRAFIJE ZA MUŠKARCE
(Aleksandar Mekol Smit)
Ovo je četvrti roman iz hit serijala Prva damska detektivska agencija, koji je već dobio British Book Awards i nagradu Dager Udruženja pisaca kriminalističkih romana.
Mma Dragocena Ramocve ima čime da se ponosi. U najboljim je godinama – tridesetim – a već ima uspešnu detektivsku agenciju, kuću, dvoje dece, dobrog verenika – gospodina Dž. L. B. Matekonija – i mnogo zadovoljnih klijenata. Ali život uvek donosi probleme. Sasvim neočekivano, i za Mmu Ramocve nepoželjno, u gradu se pojavljuje novi detektiv, gospodin Butelezi. Da bi zaštitila svoj posao, preuzeće nekoliko slučajeva odjednom, uključujući potragu za zalutalim mužem i slučaj čoveka čije je nojeve neko uzeo za metu.
U međuvremenu, Mma Makuci je odlučila da muškarce nauči nečemu korisnom i za njih otvorila školu daktilografije. Problem će nastati kad se zaljubi u polaznika u čije dobre namere Mma Ramocve duboko sumnja.
ŽENA KOJA GODINU DANA NIJE USTALA IZ KREVETA
(Sju Taunzend)
Šta se desi kad se dan izležavanja pretvori u godinu izležavanja? Odgovor ćete dobiti u novom romanu Sju Tauzend.
Istog dana kad su njeni nadareni blizanci otišli od kuće na univerzitet, Eva je legla u krevet i ostala tamo. Sedamnaest godina je želela da celom svetu uzvikne: Dosta! Ne mogu više! i konačno joj se pružila prilika za to.
Njen muž Brajan Biver, astronom koji provodi vreme posmatrajući širenje kosmosa, održava osmogodišnju aferu s koleginicom Titanijom i besposliči u svojoj šupi, nije zadovoljan promenom u kući, a Evina majka ima još manje razumevanja za ovo novo stanje. Međutim, vesti o Evinom odbijanju da ustane iz kreveta brzo se šire. Vojska obožavalaca piše joj pisma. Uskoro njenu kuću počinju da opsedaju sledbenici. Iako se neko stalno upliće u njen život, dok leži na krevetu, omeđenom zidovima sobe u kojoj boravi, Eva počinje da shvata šta je sloboda.
Žena koja godinu dana nije ustala iz kreveta je zabavna i dirljiva knjiga o tome šta se dešava kad neko prestane da udovoljava svima osim sebi. Sju Taunzend, najduhovitija engleska spisateljica, napisala je briljantan roman koji pod mikroskop stavlja savremeni porodični život.
Tekst: INJournal magazin
Naslovna fotografija: @wishwishwish
Foto: Instagram, Promo