Ako volite serije koje diktiraju modne trendove, obavezno stavite Palm Royale na svoju „must watch“ listu

Film i televizija oduvek su imali značajan uticaj na dešavanja u svetu mode, a u trenutku kada je bingie kultura na samom vrhuncu, popularne serije definitivno menjaju način na koji se oblačimo. Ako nam ne verujete, setite se samo kakav su uticaj na vaš stil odevanja imale Carrie Bradshow (Seks i grad) ili Serena van der Woodsen (Tračara) ili koliko je stil Shiv Roy (Naslednici) uticao na to da svi zavolimo tihi luksuz. Da ne govorimo o tome da kostimi u pojedinim serijama privuku veću pažnju od same radnje.
Na samom početku proleća 2024. izdvojila se upravo takva serija pa poslednjih dana svi govore o živopisnim kostimima iz Palm Royale serije koja je krajem marta startovala na platformi Apple TV+.

Serija inspirisana romanom Mr. and Mrs. American Pie, spisateljice Juliet McDaniel, smeštena je u kasne 60-te i donosi nam mnogo živoposnih boja i detalja zbog čega ćete se dok je gledate osećati kao da ste vremeplovom otputovali u svet privilegovanih i slavnih sa fotografija Slima Aaronsa. To je bilo vreme kada su se u SAD-u dešavale važne društvene promene, a Palm Bič i tadašnje visoko društvo ostalo je u svom sigurnom pastelnom balonu, izolovano od stvarnosti, opterećeno jedino praznom čašom martinija u prestižnom Palm Royale klubu, što vidimo i kroz deset epizoda serije.

Kristen Wiig u ulozi Maxine Simmons

Stil Maxine Simmons: put od kiča do elegancije

Čitava priča vrti se oko Maxine Simmons (Kristen Wiig), siroče rođeno u Čatanugi (Oklahoma) koja, nakon izbora za kraljicu lepote, pokušava da za sebe nađe mesto u visokom društvu Palm Biča. Na tom putu ništa ne može da je spreči pa čak ni činjenica da nema novca. Kartu za prestižni Palm Royale klub uspeće da obezbedi udajom za nećaka bogate Norme Dellacorte koja je već nekoliko godina u komi. Kako se penje na društvenoj lestvici tako će i njen stil odevanja evoluirati. Maxine je na početku serije slatka „pastelno-ružičasta“ devojka koja želi da se asimilira u visoko društvo. U početku će pozajmljivati haljine iz Norminog ormara, koje su out of fashion s obzirom da je ona već neko vreme u komi, pa je, na primer, vidimo u vintage Malcolm Starr žutoj haljini (koju je kostimografkinja Alix Friedberg pronašla na Etsyju). Kako se radnja razvija, Maxime sve više oponaša žene oko sebe te je njen stil sve manje kičast, a sve više prefinjen. Međutim, dezeni u stilu 60-tih, jarke i pastelne boje, Emilio Pucci i Lilly Pulitzer dizajn, Gucci aksesoari i natapirana kosa ostaće prisutni do kraja serije. Svakako, najupečatljiviji je njen look iz poslednje epizode – bela haljina i ogrtač rađeni po uzoru na arhitektonske krojeve koje je 60-tih imao Givenchy. Look je ispunjen perlicama i kostimografkinja je opisuje kao lebdeću lutku koja je pronašla svoje mesto.

Inače, kostimografkinja Alix Friedberg, o čijem briljantnom radu poslednjih nedelja pišu svi svetski mediji, tvrdi da joj je lik Maxine bio inspirativan upravo zbog ove tranzicije njenog stila. Međutim, u seriji se pojavljuje još nekoliko živopisnih likova čije smo kostime takođe stavili pod lupu, ali su zapravo svi glumci i statisti kroz celu seriju nosili komade vredne pažnje. Da ne govorimo o tome da se u svakoj epizodi održava gala događaj koji donosi niz glamuroznih lookova, a tu su i outfiti za popodnevne ručkove i boravke na bazenu i na teniskim terenima.

Moda u visokom društvu 60-tih godina

Već pomenuta tetka Norma (Carol Burnett), koja leži u komi nakon embolije i koju mahom viđamo u krevetu, takođe je tokom serije savršeno stilizovana sa frizurom i šminkom, a njen lik upoznajemo kroz flash backove u kojima je viđamo u sjajnoj odeći.
Veliku pažnju privukla je i Kaia Gerber, koja u seriji glumi siromašnu manikirku Mitzi, pa mahom nosi radnu uniformu i ponekad komade od teksasa, međutim, sa odličnom frizurom i šminkom i dalje pleni pažnju. Tu je i Evelyn (Allison Janney), kraljica Palm Royale kluba i glavna antagonistkinja Maxine, čiji je stil očekivano prefinjen i elegantan.

Kaia Gerber kao Mitzi
Allison Janney u ulozi Evelyn

Zapaženu ulogu ima i Ricky Martin, koji je konobar u Palm Royale baru i svojevrsni zaštitnik nasleđa tetke Norme, a ujedno i jedan od najsimpatičnijih likova čije je zgodno telo prikazano tokom većeg dela serije.

Ricky Martin u ulozi konobara Roberta

Na kraju, nasuprot raskošnom Palm Biču imamo i zapadni Palm Bič – epicentar kontrakulture u kojem pratimo feministkinju Lindu (Laura Dern), suvlasnicu knjižare, što je ujedno jedini pogled u stvarnost SAD-a krajem 60-tih. Njena garderoba vrti se oko prirodnih materijala, zemljanih boja, denima, efektnog nakita i ostalim elementima hipi pokreta, čime su dodatno naglašene razlike ova dva sveta.

Laura Dern kao Linda

Prema rečima kostimografkinje Alix Friedberg, koja iza sebe ima tri decenije dugu karijeru, Palm Royale bio je najzahtevniji i najinspirativniji projekat koji je radila do sada. Ona je otkrila da je većinu outfita nabavljala preko Etsyja koji se pokazao kao riznica vintage mode, ali i u raznim vintage shopovima pa smo videli originale, od Puccija do Malcolma Starra, kreacije rađene po uzoru na haljine Cristobala Balenciage ili Givenchyja, a neke od stvarnih žena po kojima su profilirane aristokratkinje u seriji su Marjorie Merriweather Post i Betsy Bloomingdale, članice američkog visokog društva 60-tih i 70-ih godina.

Sama serija naišla je na oprečne kritike jer se mnogima ne dopada to što se sve vrti oko žena koje ispijaju koktele i igraju tenis sa zgodnim instruktorima dok njihovi muževi sklapaju poslove i izbegavaju federalnu policiju, iako je radnja smeštena u 1969. godinu kada su se u SAD događale promene na mnogim nivoima – od dolaska Richarda Nixona na vlast do delovanja hipi pokreta i buđenja feminizma. Međutim, svi se slažu da su kostimografija i scenografija dovoljno dobar razlog da pogledate ovu seriju.

Tekst: Ivana Nikolić
Foto i video: Apple TV+

Podeli

Scroll to Top