Za tačno sedam dana i zvanično ćemo se oprostiti od zime što znači da je pravi trenutak za planiranje prolećnog odmora. Ovu vrstu putovanja posebno volimo zbog toga što nam je najčešće dovoljno da izdvojimo dva ili tri slobodna dana na poslu u paru sa vikendom pa da napunimo baterije za predstojeći period. Stari kontinent nudi dugačku listu mesta koja su odlična opcija za prolećni city break, a naša nova saradnica, travel i food blogerka Tamara Savić (@putujucakasika) ima za vas tri odlična predloga.
– Za sve koji žele da naprave pauzu od posla, da se odmore i napune baterije, ove tri destinacije idealna su opcija za obilazak u narednom periodu. U Parizu, Dubrovniku i Kopenhagenu temperature su veoma prijatne za vreme proleća, a pritom ćete izbeći horde turista.
Pariz
Grad zaljubljenih u koji se uvek rado vraćam! Bilo da želite da obilazite muzeje i kraljevske dvorove, da uživate u mirnom parku u sred Pariza ili da uživate u francuskim vinima u boemskom Monmartru, u Parizu sve to možete.
Avionske karte
Ukoliko letite iz Beograda, najpovoljnija opcija je svakako kompanija WizzAir jer se, u ovom trenutku, povratne karte za mart mogu naći za 150 evra. Sletećete na aerodrom u Boveu odakle možete uhvatiti bus da biste stigli do centra Pariza. Autobuska karta je 16 evra, a vožnja traje oko sat i 15 minuta. Još jedna opcija je vožnja preko BlaBlaCara koja bi vas koštala oko 5 evra.
Smeštaj
U Parizu su veoma popularni hosteli, pa ako ste ljubitelji druženja i deljenja prostorija sa drugim turistima, možete dosta da uštedite na smeštaju! Noć u hostelima se kreće od 20-ak do 70 evra, a na Bookingu možete da istražite koji hosteli imaju najbolje ocene i komentare.
Ukoliko više volite hotele, takođe možete naći povoljne opcije. Na Monparnasu se nalaze hoteli u kojima je noćenje oko 100 evra, a na Jelisejskim poljima (strog centar grada) oko 130 evra. Imajte u vidu da metro u Parizu savršeno funkcioniše, pa gde god da odsednete, uvek lako možete da stignete do željene destinacije. Paket od 10 karata je 16 evra (spremite karticu za plaćanje!) i obavezno instalirajte Google Maps jer će vam on najpreciznije pokazati koje linije metroa su najbolje, gde se nalaze stanice i na koliko ide metro koji vam je potreban.
Gastronomija
Doručak je u Francuskoj glavni obrok! Omiljena kafa, slatko pecivo po izboru (puter kroasan, pecivo sa suvim grožđem ili komadićima čokolade) i dan može da počne. Cena peciva je od 3 evra za običan kroasan do 5-6 evra za punjene kroasane (probajte kroasan sa bademom punjen kremom od vanile i, obavezno, pain au chocolat).
Cene ručka i večere dosta variraju zavisno od dela grada, ali ispod 20 evra je teško naći pristojan obrok u pristojnom restoranu. Međutim, veliki broj restorana ima dnevne menije za vreme ručka (u Francuskoj je to do 12-13h), pa tako možete jesti kompletan obrok za 30-ak evra. Zato uvek pitajte konobara za meni dana.
P.S. Happy hours je u većini kafića od 17h do 21h kada su cene koktela 5-6 evra. Idealno!
Parc de Tuileries
Obavezno obiđite
Pariz je grad u kome se uživa svim čulima i to nemojte zaboraviti! Nezaobilazni su parkovi u centru grada koji su divno uređeni, puni zelenila, fontana i cveća. Moji omiljeni su Parc de Tuileries (otvoren je od 7h do 21h), Place de Vosges i Jardin de Luxembourg. Ponesite ćebence, omiljeno vino i napravite piknik – baš kao pravi Parižanin.
Obiđite čuvenu katedralu Notr Dam, tu odmah vam je i Latinska četvrt (čuven Panteon, Sorbona…), šetajte pored Sene i pređite neke od najlepših mostova u Francuskoj (Le pont Alexandre III je poseban), zatim produžite do ulice Rivoli ispred Gradske skupštine (neverovatna zgrada) i stižete sve do Luvra.
Jedan dan izdvojite za obilazak najlepšeg dvorca u Evropi – Versaja. Cena karte je 27 evra za ulazak u sve sobe i pristup svim parkovima, kupuje se online ili na licu mesta, ali se spremite na čekanje od bar pola sata. Imaćete priliku da se vratite u 17.vek i da otkrijte kako su živeli najveći francuski kraljevi.
Ne zaboravite da ponesete flašicu vode i grickalice (cene su jako visoke u kompleksu Versaja, pa je bolje da se prethodno opremite).
Uveče svratite do Monmartra i uživajte u pogledu na osvetljen Pariz sa najviše tačke grada.
Versaj
Dubrovnik
Ako ste se uželeli mirisa mora, pravih morskih specijaliteta i srednjevekovnih gradova – Dubrovnik je prava destinacija za vas.
Avionske karte
Air Serbia uvodi direktne letove do Dubrovnika. Cena povratne karte je oko 250 evra i za samo sat vremena ste na moru.
Smeštaj
U Dubrovniku se lako mogu naći takozvane Guest houses, u kojima je cena noćenja od 30 evra pa nagore. Za one koje ipak žele istinsko uživanje (i najbolju ponudu švedskog stola za doručak i večeru) najtoplije preporučujem hotel Rixos Premium. Nalazi na samoj obali, ima jedan od najboljih spa centara u Dubrovniku, a najbolja stvar je što se nalazi na samo 20-ak minuta od Starog grada.
Gastronomija
Riba i morski plodovi. Ipak ste na moru. U Starom gradu je ušuškan restoran Nautika gde možete jesti salatu sa hobotnicom i fenomenalan brancin, zapečen u rerni sa povrćem. U hotelu Rixo Premium sam jela presočan losos i kremasti rižoto sa škampima koji me je oduševio.
Obavezno obići
Moja najtoplija preporuka je da unajmite profesionalne vodiče iz Turističke zajednice grada Dubrovnika (@experiancedubrovnik), koji će vam organizovati najbolju turu kroz grad i dati vam sve najbitnije informacije. Ako pak odlučite da sami krenete u obilazak, onda obavezno prošetajte kroz čuveni Stari grad, pešačku zonu Stradun, posetite mesta na kojima se snimala serija Igra prestola, popnite se na zidine koje okružuju Stari grad i sa kojih se pruža najlepši pogled na čitav Dubrovnik i more. Ukoliko vam ostane vremena, popnite se i na dva najbitnija utvrđenja – Minčeta i Bokar. I obavezno probajte zaslađene komadiće pomorandže i smokve na pijaci u centru Straduna.
Kopenhagen
Jedan od najšarmantnijih gradova na severu Evrope, prepoznatljiv po opuštenoj atmosferi, šarenolikosti i odličnim kolačima.
Avionske karte
Povoljne karte često možete naći i preko Air Serbia, posebno ako ste uporni. Na primer, cene povratnih karata u aprilu kreću se od 270 evra.
Druga opcija je da putujete WizzAirom do Malmea. Cene karata tokom aprila su oko 70 evra (ako putujete sa rancem), dok su sa ručnim prtljagom malo skuplje i kreću se od 180 evra. Od Malmea do Kopenhagena možete stići vozom za samo pola sata, a cena karte je 12 evra.
Smeštaj
Iako Kopehnagen spada u skuplje gradove, ne morate da potrošite mnogo novca na smeštaj. Blizu centra grada imate sasvim pristojne, čiste i uredne hostele, a cena noćenja ne prelazi 22 evra, dok se cene noćenja u hotelima kreću do 100 evra.
Gastronomija
Za doručak probajte Smorrebrod – otvoren sendvič sa puter hlebom, sirom, salatom i mesom po izboru. Zasladite se sa Spaudauer pecivom sa jabukom, ali ne propustite ni punjena peciva sa kremom od vanile i svežim voćem.
Za ručak i večeru najbolje je da obiđete svima omiljeno mesto – Broens gadekokken – otvoren market sa mnogo street food lokala, koji se otvara 24. marta. Na ovom mestu možete probati najpoznatija danska piva i koktele, ali i pastu, fish and chips, školjke, burgere, tortilje, salate… Nakon kupovine hrane, svi obično sede na zidiću pored vode (preko puta štandova), druže se i uživaju. Ako volite italijansku kuhinju, posetite restoran Mama Rosa, koji se nalazi u samom centru šetališta Regnbuepladsen.
Napomena: Većina restorana otvara se tek popodne, između 16 i 17h i plaćanje karticom je poželjno.
Obavezno obiđite
Krenite od starog dela Kopenhagena – Nyhavn, poznatom po rečnom kanalu i šarenim kućicama, ali i po tome što je ovo rodni kraj Hansa Kristijana Andersena. Ovaj grad prepoznatljiv je po prelepim zgradama i zelenilu, pa sve preporuke imate i za Tivoli garden, Botaničku baštu, zamak Rosenbourg i Bispebjerg Kirkegard (poznat po cvetu trešnje, kojih ovde ima na milione). Obiđite i Olufsvej – kraj poznat po šarenim kućicama. Za potpuno drugačiji doživljaj grada, zaplovite rekom koja prolazi oko grada, i za 14,9 evra razgledajte Kopenhagen sa vode (preporuka za @getyourguide).
Tekst: Tamara Savić
Foto: Privatna arhiva