Dermatolog odgovara na najčešća pitanja o aktivnim sastojcima u preparatima za negu kože

Odavno smo naučili lekciju da je starenje kože neminovno, ali da adekvatnom negom ovaj proces itekako možemo da usporimo. Uslov je naravno da naša beauty rutina bude u skladu sa našim godinama i da u svoj režim nege na vreme uvedemo proizvode koji sadrže aktivne sastojke u najvećem procentu (čitaj serume). Međutim, nije uvek lako odabrati pravu formulu i kombinaciju aktivnih sastojaka koji će dati optimalne rezultate. Zbog toga smo u pomoć pozvali dr Sanju Tošković Dimitrijević, specijalistu dermatovenerologije koja nam je odgovorila na najčešća pitanja u vezi sa proizvodima za negu i aktivnim sastojcima koji usporavaju starenje kože.
Šta su serumi i po čemu su specifični u odnosu na druge proizvode za negu?
– Najkraće rečeno serumi su proizvodi koji sadrže najveći procenat aktivnih sastojaka i namenjeni su naprednijoj nezi kože lica i vrata. Uglavnom dolaze u bočicama sa pipetama jer je dovoljno svega nekoliko kapi proizvoda za jedno nanošenje. Glavna razlika između seruma i krema za lice je u procentu aktivnih sastojaka – serum ih sadrži više. Zbog toga deluju na kožu mnogo intenzivnije nego kreme, ali ih ne treba koristiti samostalno. Nakon nanošenja seruma preporučuje se upotreba kreme koja koži pruža neophodnu zaštitu.
Kada bi trebalo da počnemo da koristimo serume?
– Kožu dobijamo za ceo život i zaista se isplati pravovremeno početi sa negom. Starenje kože deo je celokupnog starenja organizma, a ako hoćemo da usporimo ovaj proces serume bi trebalo da počnemo da koristimo već u dvadesetim godinama.

Koji su aktivni sastojci najpoželjniji u serumima?
– Postoje različiti serumi sa specijalno prilagođenim sastojcima za svaki tip kože i svaku starosnu dob. Kada govorimo o procesu starenja kože jako je važno da sadrže sastojke koji imaju hidrataciono dejstvo. Jedan od takvih proizvoda je Garnier Skin Natural Hyaluron Aloe serum, koji je obogaćen hijaluronskom kiselinom, glicerinom i organskom aloe verom. Ovaj serum vraća jedrinu licu i intenzivno hidrira kožu, a rezultat je povećan volumen i čvrstina kože. U svakodnevnoj nezi kože, nakon temeljnog čišćenja lica i vrata idealan je za jutarnje nanošenje (može i uveče).
S druge strane, ukoliko želite da se oslobodite pigmetnih mrlja i fleka, ujednačite ten i smanjite tragove umora trebalo bi da se oslonite na proizvode koji sadrže vitamin C, kao što je Garnier Skin Natural Vitamin C serum. U pitanju je serum koji sadrži 3,5% vitamina C, nijacinamida i salicilne kiseline, koja je moćni saveznik u borbi protiv bubuljica, jer uklanja mrtve ćelije sa površnog sloja, ali i prodire u dublje slojeve kože i dodatno pospešuje hidrataciju.

O hijaluronskoj kiselini često slušamo, ali kako ona zapravo deluje na kožu?
Hijaluronska kiselina je prirodni glikozaminoglikan, osnovni sastojak ljudskog tela (nalazi se u pupčanoj vrpci, očima, sinovijalnoj tečnosti, staklastom telu, koži). U koži se nalazi u epidermisu, tačnije u srednjem spinoznom i bazalnom sloju, a u dermisu između kolagenskih i elastinskih vlakana. Ona ima mogućnost da privuče i zadrži molekule vode čak do hiljadu puta teže od vlastite težine. Jedan gram hijaluronske kiseline vezuje za sebe neverovatnih šest litara vode. Ključna uloga hijaluronske kiseline je u hidrataciji našeg tela, a posebno kože. Ne samo da vezuje veliku količinu vode u našoj koži, nego naneta na površinu kože, pravi nevidljivi zaštitni film koji sprečava isparavanje vode iz kože odnosno dehidrataciju i suvoću kože. Zahvaljujući hijaluronskoj kiselini koža izgleda hidrirano, puno i zdravo. Hijaluronska kiselina smanjuje zapaljenje, a budući da je upravo hronično i blago zapaljenje odgovorno za ubrzano starenje, hijaluronska kiselina predstavlja dragocenu supstancu za očuvanje mladolike kože. Ima svoju ulogu i u stimulaciji sinteze kolagena i elastina, a ima i osobinu da stimuliše obnavljanje kože. Hijaluronska kiselina zajedno sa kolagenom i elastinom čini našu kožu elastičnom, zategnutom, hidriranom i jedrom, bez bora, izgubljenog volumena ili svežine.
Kada bi ovaj sastojak trebalo da uvedemo u svoj režim nege?
– Količina hijaluronske kiseline u koži počinje da opada već u dvadesetim godinama pa je potrebno da ga nadoknadimo topikalnom primenom ukoliko želimo da usporimo starenje i što duže sačuvamo mladolik izgled kože.

Koji su glavni benefiti glicerina i aloe vere?
Glicerin pripada grupi ugljenih hidrata – polioli. To je slatka, bezbojna, viskozna tečnost malo oporog ukusa, koja ima brojne prednosti za sve tipove kože. Glicerin hidrira kožu, deluje kao humektant povlačeći vodu iz drugog sloja kože ka gornjim slojevima kada su oni isušeni ili crpi vlagu iz vazduha. Radi isto kao sunđer, privlači vlagu i zadržava je. Rezultat je meka, glatka i elastična koža. Nanošenjem glicerina na lice, koža ga neće absorbovati, nego će on stvoriti nevidljivi film koji privlači mikroskopske molekule vode koji se nalaze u vazduhu i samim tim, hidrira kožu. Na ovaj način se sprečava isušivanje i boranje, a koža dobija zdrav sjaj i teksturu. Takođe deluje kao konzervans, štiteći ostale sastojke proizvoda za negu i tako osigurava njihovu delotvornost.
Aloe vera je sukulentna biljka nalik kaktusu. U svetu postoje dvesta pedeset vrsta od kojih četiri imaju lekovito dejstvo. Gel obične aloe ima preko 240 hranljivih i lekovitih sastojaka i između ostalog: vitamine (A, B1, B2, B6, B9, B12, C, E), folnu kiselinu, minerale (više od 20 – magnezijum, mangan, cink, bakar, hrom, kalijum, kalciju, gvožđe), polisaharide (imunomodulatori, antioksidansi), koji imaju protiv upalno, antibakterijsko i antivirsno dejstvo, zatim aminokiseline (ima 20 od kojih 8 esencijalnih koje naše telo ne proizvodi već se mogu unositi hranom) i enzime (16 enzima iz grupe proteaza, amilaza, lipaza i celulaza).
Aloe vera sa aktivnim sastojkom alantoinom čuva prirodni pH kože, hrani je, obezbeđuje balansiranu vlažnost i omogućava koži da normalno diše. Nanošenje gela na kožu ima nekoliko benefita:
– anti-aging efetkat i hidratacija (mukopolisaharidi iz biljke pomažu u vezivanju vlage u koži)
– stimuliše fibroblaste, ćelije koje proizvode vlakna kolagena i elastina
– deluje protiv upalno, u tretmanu protiv ožiljaka, ima anti akne dejstvo
– regeneriše površni sloj epiderma kože dajući joj blistavost i svežinu, održava njenu prirodnu vlažnost i tonus.

Šta je ono najvažnije što bi trebalo da znamo o dejstvu vitamina C na kožu?
Vitamin C nije samo ključan element za pravilno funkcionisanje našeg imuno sistema, već je postao neizostavan sastojak svih anti-age kozmetičkih proizvoda. On je važan faktor u oksidoredukcijskim procesima i omogućuje pravilnu funkciju intercelularne osnovne supstancije, čini zidove kapilara nepropusnim, sprečava pigmentaciju, učestvuje u sintezi kolagena, učestvuje u stvaranju koštanog i hrskavičavog tkiva, u metabolizmu amino kiselina, u enzimskim zbivanjima, ubrzava rast nokta.
Vitamin C reguliše hidrataciju, te osvežava kožu i smanjuje tragove starenja, daje licu potrebnu elastičnost. On kontroliše i nivo melanina, pa je odličan i za uklanjanje fleka na licu i u borbi protiv crvenila. Posvetljuje potamnelu kožu, efikasno se bori protiv bubuljica.

Kakav efekat imaju salicilna kiselina i nijacinamid?
Salicilna kiselina je betahidroksilna kiselina, nastaje biosintezom iz amino kiseline fenilalanina. Zbog strukture svojih molekula, lako prodire u kožu i vrši eksfolijaciju. Ona dubinski čisti kožu, ima antibakterijsko dejstvo, odlična je za održavanje optimalne masnoće kože. Pomaže u obnavljanju ćelija i čini da se koža brže regeneriše. Salicilna kiselina može kontrolisati nastanak sebuma, smanjuje njegovo lučenje, razgrađuje mrtve ćelije. Pospešuje regeneraciju ćelija i podmlađuje kožu.
Nijacinamid je B3 vitamin koji ima važnu ulogu u energetskom metabolizmu ćelije. On pomaže izgradnju keratina, proteina koji obezbeđuje koži čvrst i zdrav izgled. Čini lipidnu barijeru, smanjuje crvenilo i pojavu proširenih pora, štiti od oštećenja suncem, tretira hiperpigmentaciju, minimizira fine linije i bore, deluje kao antioksidans boreći se protiv slobodnih radikala.
Niacinamid je dečko za sve – ojačava barijernu funkciju kože, pa ona gubi manje vlage tako da ostaje bolje hidrirana, sporije gubi volumen, a sitne bore su manje vidljive.
Ublažava hiperpigmentacijske fleke, akne, masnu kožu, dehidrataciju i neujednačen ten. Koža ga vrlo brzo apsorbuje pa zato sjajno deluje kada se nanese topikalno.
Da li serumi sa hijaluronskom kiselinom i vitaminom C mogu da se kombinuju i kako deluju u sinergiji?
– Nijedan proizvod ne može da deluje na apsolutno sve znakove starenja. Stoga je najbolje kombinovati proizvode koji se fokusiraju na određene probleme sa kožom. Serumi sa hijaluronskom kiselinom i vitaminom C daje izvanredne rezultate. Hijaluronska kiselina je odlična za hidrataciju, dok je vitamin C odgovoran za blistavost tena, pa su odličan tandem.

Intervju: Ivana Nikolić
Foto: Garnier

Podeli

Scroll to Top