Najvažnije stvari koje bi trebalo da uradite za svoju kosu tokom letovanja
Sada kada smo konačno dočekali leto, svi želimo da priuštimo sebi što duži boravak na moru, dok slobodno vreme u gradu uglavnom provodimo van kuće. Atmosfera koju je donelo najtoplije doba godine nesumljivo svima prija, ali istovremeno zahteva i niz beauty promena ako želimo da sačekamo jesen sa zdravom kožom i kosom. Već smo vam mnogo puta pisali o tome da u ovom periodu ne bi trebalo da izlazite iz kuće ako prethodno niste naneli kremu sa zaštitnim faktorom ili kako bi trebalo da negujete kožu nakon izlaganja suncu, a ovog puta akcenat stavljamo na kosu, koja se takođe susreće sa nizom izazova, posebno tokom letovanja. Kako UV zraci u kombinaciji sa morskom solju utiču na dlaku te šta bi trebalo da preduzmemo kako bi sprečili oštećenja, otkrivamo vam u nastavku.
KAKO SUNCE I MORE UTIČU NA KOSU?
Kosa je tokom leta konstantno izložena UV zračenju koje je oštećuje. Dok su UVB zraci odgovorni za gubitak ketarina, UVA zračenje uzrokuje gubitak pigmenta kose, a u sinergiji direktno oštećuju strukturu dlake, koja postaje tanja, svetlija i gubi elastičnost. Osim toga, slana voda dodatno isušuje dlaku, a to su sve faktori zbog kojih bi trebalo da obratimo malo više pažnje na negu. Posebno ako smo dočekali leto sa već oštećenom kosom.
KORACI KOJE BI TREBALO DA PREDUZMEMO TOKOM LETOVANJA
• Za početak, nosite šešire, po mogućstvu sa širokim obodom, koji, osim temena, pokrivaju i najveći deo kose.
• Koristite sprejeve za kosu sa zaštitnim faktorom
• Ulja za kosu ne bi trebalo koristiti pre izlaganja suncu, jer ona na visokim temperaturama još više zagrevaju dlaku i doprinose većem oštećenju. Hidratantna ulja se aplikuju na dlaci uveče da bi se dlaka nahranila posle sunčanja.
• Birajte hidrantne šampone koji imaju blag hemijski sastav, odnosno koji ne sadrže sulfate i parabene, jer ovi sastojci dodatno isušuju dlaku
• Skratite krajeve pre odlaska na letovanje jer će vaša kosa biti sveža, pa će je sunce i slana voda manje oštetiti
• Farbanje kose pre odlaska na more takođe pomaže u zaštiti dlake od sunca, ali izbegavajte upotrebu blanša jer usled dejstva hlora, kosa može dobiti zelenkastu boju.
• Poželjno je da pre ulaska u more kosu natopite slatkom vodom koja će se apsorbovati u površinskom sloju dlake i sprečiće njeno isušivanje.
• Pre plivanja možete naneti i regenerator, koji će formirati površinski film na dlaci i zaštiti je od soli.
• Nakon plivanja obavezno isperite so sa kose slatkom vodom. So bukvalno izvlači svu vlagu iz dlake pa nije poželjno da bude dugo na kosi
• Izbegavajte svakodnevnu upotrebu šampona, jer koliko god da je formula blaga, svaki šampon sadrži deterdžent. Stoga šamponirajte kosu svakog drugog dana, a u međuvremenu tokom tuširanja još jednom operite kosu vodom pa nanesite samo balzam i isperite ga nakon nekoliko minuta.
OPORAVAK KOSE NAKON LETOVANJA
• Ukoliko se ipak vratite sa mora sa blago oštećenom kosom, skratite krajeve kako bi povratili vlagu i elastičnosti dlake.
• Zbog degradacije keratina, neophodno je da koristite šampone i maske bogate ovim proteinom kako bi nadoknadili taj gubitak u površinskim slojevima dlake. Veštački keratin brzo restruktuira dlaku, ali da bi imao pun efekat potrebno je da držite masku oko 10-15 minuta.
• Arganovo, kokosovo i palmino ulje odlični su za hidrataciju dlake. Nanesite ulje na kosu, pažljivo je rasčešljajte, vežite u punđu i tako prespavajte. Sutradan operate kosu nežnim šamponom s keratinom.
• Obratite se profesionalnim frizerima koji će koncentriranim ampulama vratiti vašoj kosi izgubljeni sjaj, a ako vam je dlaka isuviše depigmentisana, farbanje takođe prepustite frizeru.
Tekst: INJournal magazin
Naslovna fotografija: @vivianhoorn
Foto: Instagram