Pet sastojaka koji hidriraju kožu bolje od hijaluronske kiseline
Bez obzira na to da li spadate u grupu osoba koje su pasionirano posvećene nezi kože ili ste neko ko se ne zanima mnogo za ovu temu i koristi samo neophodne proizvode, verujemo da na svom toaletnom stočiću imate makar jedan proizvod koji sadrži hijaluronsku kiselinu. Takođe smo sigurni da vam je dobro poznata mantra da hijaluronska kiselina ima sposobnost da veže i do 1000 puta više vode od svoje težine zbog čega intenzivno hidririra kožu. Međutim, kada u svetu kozmetike nešto zvuči toliko dobro da bi bilo istinito, potoji velika šansa da je zaista tako. Zato u kozmetičkim krugovima poslednjih godina možemo čuti veliki broj preporuka za alternativne sastojke koji su mnogo bolje rešenje za dehidriranu kožu od hijaluronske kiseline.
Kako hijaluronska kiselina deluje na kožu?
HA je molekul (dugačak linearni lanac polisaharida) koji ima jedinstvenu sposobnost da vezuje i zadržava molekule vode. Prirodno postoji u telu kao deo vanćelijskog matriksa – molekula koji leže između ćelija epidermisa, dermisa i potkožnog tkiva. Međutim, kako starimo, nivo hijaluronske kiseline u koži dramatično se smanjuje, pri tome, iz nepoznatih razloga, dermalni nivoi ostaju relativno stabilni, a prvenstveno stradaju epidermalni. Nedostatak molekula hijaluronske kiseline znači da se manje vode zadržava u koži, zbog čega koža postaje sve suvlja kako starimo. Na suvoj koži se više stvaraju bore i fine linije pa je najlogičnije rešenje bilo dodati HA u skincare rutinu. U skladu sa tim, kozmetičko tržište postalo je bukvalno preplavljeno proizvodima sa hijaluronskom kiselinom, pre svega serumima, međutim, nega kože ne funkcioniše baš po takvom crno-belom principu.
Nedostaci hijaluronske kiseline
Glavni argument protiv tvrdnje da je hijaluronska kiselina neprikosnoveni šampion hidratacije vrti se oko veličine njenog molekula. Naime, samo najveći HA molekuli mogu da privuku i zadrže 1000 puta više vode od svoje težine, a takvi molekuli ne mogu da prodru u kožu. Osim toga, hijaluronska kiselina, u suvim klimatskim uslovima, deluje tako što povlači vodu iz dubljih slojeva kože dok kada ste u vlažnoj klimi, može da povuče vlagu iz atmosfere.
Zbog pomenutih svojstava HA molekula, veliki broj dermatologa danas se slaže da postoji niz sastojaka koji su mnogi bolji izbor za dehidriranu kožu, a mi vam u nastavku otkrivamo pet najpopularnijih.
GLICERIN
Najjednostavnije rečeno, glicerin je humektant što znači da je vrsta hidratantnog sredstva. Slično kao hijaluronska kiselina, ovaj sastojak deluje tako što izvlači vodu iz vazduha kojom snabdeva spoljne slojeve kože. Upravo zbog ove sposobnosti, glicerin je u manjem ili većem procentu prisutan u ogromnom broju proizvoda za negu. Međutim, ovaj sastojak ima još jednu jako važnu prednost. Glicerin ojačava i obnavlja prirodnu barijeru i poboljšava sposobnost kože da zadrži vodu. Na ovaj način takođe može pomoći da se obezbedi zaštita od različitih iritacija kože ili da se ubrza proces zarastanja rana. Uz sve to, ovaj sastojak omekšava kožu i poboljšava njenu teksturu.
INJournal izbor
POLIGLUTAMINSKA KISELINA
Poliglutaminska kiselina je naredni veliki hit među sastojcima za negu kože, ako ništa drugo, a ono zbog činjenica da vezuje nekoliko puta više vode od hijaluronske kiseline. Preciznije blizu 5000 puta više od svoje težine. U pitanju je prirodni polimer aminokiseline koji se dobija fermentacijom, a takođe spada u humektante. To znači da hidrira kožu, a slično kao glicerin, istovremeno i ojačava njenu prirodnu barijeru. Međutim, dodatni bonus poliglutaminske kiseline je to što poboljšava sposobnost samohidratacije kože povećavajući „prirodni faktor hidratacije“ – kompleks molekula koji radi na povećanju i održavanju vlage u koži. Rezultat je dugotrajno hidrirana koža sa manje bora, koja je meka i nežna.
INJournal izbor
CERAMIDI
Već smo vam pisali o tome da su ceramidi zapravo masne kiseline koje se prirodno nalaze u površinskom sloju kože, gde čine bitan deo njene zaštitne barijere i tako pomažu u održavanju vlage, ali i štite kožu od isušivanja i drugih oštećenja. Samim tim oni sprečavaju pojavu znakova starenja kože. Kako se tokom godina smanjuje prisustvo ceramida u koži, njihov gubitak može se nadoknaditi topikalnom primenom. Upotreba proizvoda obogaćenih ceramidima pomaže koži da povrati hidrataciju i da zadrži vlagu. Najbolji deo priče jeste činjenica da pomažu koži da dugoročno zadrži vlagu zbog čega poboljšavaju njeno celokupno stanje.
INJournal izbor
SKVALAN
Skvalan je molekul masti koji se već prirodno nalazi u koži gde održava vlagu i gradi njenu zaštitnu barijeru, ali nakon 25. godine njegovo prisustvo opada. Ovaj sastojak spada u emolijense što znači da toplikalnom primenom skvalana koža zadržava vlažnost, omekšava, a samim tim se povećava njena elastičnost i smanjuje izgled finih linija i bora. Jedno od najvažnijih svojstava ovog jedinjenja je da štiti kožu od slobodnih radikala koji izazivaju prevremeno strarenje i hiperpigmentacijske fleke. Skvalen ima nemasnu i laganu teksturu, što znači da je pogodan za sve tipove kože. Kako se prirodno već nalazi u koži, mogućnost da izazove akne ili alrgijsku reakciju je minimalna.
INJournal izbor
PANTENOL
Pantenol je takođe humektant koji služi za hidrataciju kože, ali ima i umirujuće dejstvo. Razlog zašto mnogi stručnjaci smatraju da hidrira kožu bolje od hijaluronske kiseline vezuje se za molekularnu veličinu pantenola. Mnogo je manji od 500 Daltona što je granica veličine molekula da bi sastojak prodro u kožu. Dakle, sve što je manje od 500 Daltona može prodreti duboko u kožu. S druge strane, čak i najmanja niskomolekularna hijaluronska kiselina je u redu veličine od 5000 Daltona što znači da svaka vrsta hijaluronske kiseline deluje samo na površinski sloj kože. To je sasvim u redu kada imamo u vidu da koža izgleda lepše kad je površinski sloj hidriran, međutim, kod dehidrirane kože, pantenol je mnogo efikasniji sastojak.
INJournal izbor
Tekst: Ivana Nikolić
Naslovna fotografija: @veronicaferraro
Foto: Instagram, Promo