Korisnici društvenih mreža trenutno su opsednuti propolisom, a ovaj hype potpuno je opravdan
Društvene mreže odavno su postale mesta sa kojih se diktiraju beauty trendovi i na kojima otkrivamo nove makeup i skincare proizvode, a u poslednje vreme sve češće se stvara hype oko pojedinih sastojaka za negu kože. Tako su TikTokeri početkom godine ponovo popularizovali pirinčanu vodu dok su se ovog proleća okrenuli još jednom drevnom sastojku za negu lepote – propolisu. Ovakav scenario možda nije očekivan, ali je zapravo potpuno logičan kada imamo u vidu da je proplis pravi konglomerat prirodnih supstanci koje imaju antiinflamatorna, antimikrobna i antifungalna svojstva.
Šta je propolis?
Propolis je smolasta smesa koju pčele prikupljaju sa pupoljaka stabala, biljnih sokova ili drugih biljnih izvora i koriste za izgradnju ulaza, zatvaranje pukotina i rupa i skladištenje odnosno „sterilizaciju“ ćelija sača… Upravo zbog funkcije koju ima, propilis je dobio naziv od dve grčke reči: pro – što znači pre ili ispred i polis odnosno grad.
Propolis je inače najistraživaniji pčelinji proizvod za koji su brojne studije pokazale da deluje protiv bakterija, gljivica, virusa i upala te da ima anestetička i antioksidativna svojstva. Pored toga, podstiče regeneraciju tkiva i jača imunološki sisitem. Ovaj pčelinji proizvod koristi se za lečenje još od drevnih vremena. Aristotel ga spominje u svojim spisima i zaključuje da se može koristiti za lečenje kožnih povreda, rana i infekcija dok ga je Kleopatra koristila za negu lepote.
Kako propolis deluje na kožu?
Kao što smo rekli, propolis ima nekoliko različitih svojstava što znači da su njegovi benefiti za kožu višestruki. Pre svega, ima antioksidativna svojstva zbog čega štiti kožu od agresora iz spoljne okoline kao što su zagađenje i UV zračenje. Zatim ima antimikrobna i antiinflamatorna svojstva, tačnije pomaže u borbi protiv bakterija i gljivica i umanjuju upale. I na kraju, propolis umiruje iritacije i promoviše regeneraciju kože.
Zbog svojih antiinflamatornih i antimikrobnih prednosti, propolis je odličan za negu kože sklone aknama jer pomaže u smanjenju upala i crvenila povezanih sa aknama. Međutim, on istovremeno uništava bakterije koje doprinose stvaranju novih upalnih procesa. Na sve to, podstiče brže zarastanje rana koje nastaju nakon stiskanja i ceđenja bubuljica.
Naravno, i drugi tipovi kože mogu imati niz prednosti od propolisa posebno osetljiva koža jer ovaj pčelinji proizvod ima umirujuća i regenerativna svojstva.
Nedostaci propolisa
Iako propolis generalno mogu da koriste osobe svih tipova kože, pa čak i oni sa osetljivom kožom, uvek bi trebalo imati u vidu da on može izazvati alergije zbog čega bi trebalo da ga izbegavaju osobe koje imaju alergiju na pčele ili druge pčelinje proizvode. Međutim, ukoliko nemate alergijske reakcije, ovaj proizvod potpuno je bezbedan.
Drugi nedostatak propolisa je njegova lepljiva tekstura zbog čega su čak i mnogi proizvodi sa ovim sastojkom pomalo lepljivi. Ipak, s obzirom na veliki broj benefita koje ima za kožu, ovaj mali nedostatak možemo da oprostimo.
Ukoliko želite da uključite propolis u svoju rutinu, u nastavku vam donosimo listu nekih od najboljih proizvoda koje možete naći na domaćem tržištu.
INJournal izbor
Tekst: Ivana Nikolić
Naslovna fotografija: @carmensta.cruz
Foto: Instagram, Promo