Želite da izbegnete pojavu suvoće, crvenila i peckanja tokom hladnih dana? Uvedite ovaj sastojak u svoju rutinu

Centella asiatica je ključni sastojak za zdravu i hidriranu kožu tokom sezone grejanja

Odavno smo naučili da smena sezona ne podrazumeva samo promene u ormarima već da je novim vremenskim uslovima potrebno prilagoditi i režim nege. Sa promenom godišnjih doba, menjaju se i potrebe naše kože pa se upotreba istih proizvoda tokom leta i zime smatra jednim od najvećih beauty propusta. Dok su letnjoj koži potrebni dobri čistači i SPF proizvodi, kada temperature padnu trebaju nam eksfolijatori, retinol, intenzivna hidratacija i preparati za jačanje kožne barijere.

KAKVE POSLEDICE NISKE TEMPERATURE OSTAVLJAJU NA KOŽU?

Već i ptice na grani znaju da hladan vazduh i vetrovi isušuju kožu dok toplota u zatvorenim prostorima dodatno pogoršava stanje. Da ne govorimo o tome da naša koža doživi svojevsni šok svaki put kada iz pregrejanog zatvorenog prostora izađemo na hladan spoljašnji vazduh i obrnuto. U skladu sa tim, tokom jeseni i zime većina populacije suočava se stanjima kao što su suvoća, crvenilo, peckanje ili nelagodan osećaj zatezanja. Da biste izbegli pomenute pojave potrebno je da u svoju rutinu uvrstite preparate koji će vašoj koži obezbediti vlagu i ojačati njenu prirodnu barijeru.
Kada govorimo o hidrataciji serumi na bazi hijaluronske kiseline uvek su praktično rešenje mada postoji još niz sastojaka koje dehidrirana koža voli više od hijalurona, a o kojima smo vam nedavno pisali. Međutim, to što ćete koži obezbediti potrebnu vlagu ne znači puno ukoliko je vaša zaštitna barijera oštećena.

ZBOG ČEGA JE SNAŽNA BARIJERA GLAVNI PREDUSLOV ZA ZDRAVU KOŽU?

Kao što joj samo ime kaže, prirodna barijera predstavlja svojevrsni štit, a kada je kvalitetna, ona ne dopušta agresorima da oštete kožu. Međutim, tokom jeseni i zime kožnu barijeru oštećuju vetrovi, hladnoća i topao vazduh u zatvorenim prostorijama, ali to nije jedini izazov sa kojim se suočava. Proizvodnja lipida znatno je smanjena za vreme hladnih dana što dodatno može uzrokovati neravnotežu u prirodnoj regulaciji masti i vlage.
Kada je kožna barijera ugrožena najčešće se povećava brzina kojom se gubi voda iz epidermisa – transepidermalni gubitak vode (TEWL) zbog čega se menjaju nivoi proteina i lipida u koži. To dalje dovodi do dehidratacije, perutanja, peckanja, pojave crvenila, upala ili gubitka elastičnosti. Ekcemi, akne, psorijaza ili kontaktni dermatitis takođe su jasni pokazatelji da je kožna barijera oštećena, kao i pojava prevremenih bora ili opuštenosti kože.

KAKO MOŽEMO DA OJAČAMO KOŽNU BARIJERU?

Iako postoji niz aktivnih sastojaka koji su ojačavaju prirodnu barijeru naše kože, kao najdelotvornije rešenje u poslednjih nekoliko godina nametnula se centella asiatica, odnosno tigrova ili cica trava kako se još naziva kod nas. Ekstrakt biljke centella asiatica ima mnogobrojne pozitivne efekte na zdravlje i lepotu kože i to zahvaljujući svom jedinstvenom sastavu koji čine: madecassoside – jedan od najmoćnijih aktivnih sastojaka pronađen u ovoj biljci koji ubrzava proces regeneracije kože; asiaticoside koji podstiče sintezu kolagena i poboljšava elastičnost kože; asiatic acid koja ojačava zaštitnu barijeru kože i obnavlja njene funcije i madecassic acid koja efikasno štiti od oštećenja i ojačava već oslabljenu kožu.

U skladu s tim, glavna svojstva preparata sa tigrovom travom su sledeća:
Ojačavaju prirodnu barijeru kože: Svi dobro znamo da ni malo nije teško oštetiti zaštitni omotač kože jer je nekada dovoljno da koristimo jako sredstvo za čišćenje lica pa da napravimo štetu, da ne govorimo o negativnom uticaju vetra, hladnoće i drugih spoljnih faktora. Zahvaljujući sastojcima madecassosideasiatic acid i madecassic acid, cica efikasno obnavlja prirodnu barijeru kože i štiti je od daljih oštećenja.
Umiruju iritiranu kožu i imaju protivupalno dejstvo: Preparati na bazi ove biljke jedan su od najboljih izbora za negu osetljive i oštećene kože jer sprečavaju razvoj bakterija i umiruju epiderm. Oni efikasno umanjuju crvenilo, ublažavaju simptome suvoće kože (zatezanje, svrab), zaglađuju kožu tako što rešavaju probleme ožiljaka od akni, mrlja i fleka na koži i uopšte obnavljaju oštećenu kožu tako što formiraju zaštitni film na površini epiderma.
Sprečavaju nastanak bora i drugih znakova starenja: Kao što smo već rekli asiaticoside, koji je u sastavu tigrove trave, promoviše sintezu kolagena zbog čega ublažava postojeće i sprečava nastanak novih bora i finih linija na koži, poboljšava elastičnost i čvrstinu kože i čini da ona bude zdravija i podmlađena.
Hidriraju kožu: Preparati sa cicom sprečavaju isparavanje vlage sa površine kože i time sprečavaju dehidrataciju i suvoću kože, a dugo nakon nanošenja pružaju osećaj vlažnosti.

NAJBOLJI NAČIN DA UVEDETE TIGROVU TRAVU U RUTINU

Dok su do skoro proizvodi sa tigrovom travom uglavnom dolazili u formi krema koje su uglavnom imale jako masnu teksturu te nisu bile pogodne za svakodnevnu upotrebu, danas postoji niz seruma na bazi centella asiatice koji donose koži sve prednosti ovog sastojka, a opet imaju laganu testuru i brzo se upijaju u kožu. Pionir među ovim proizvodima svakako je Dr Jart+ Cicapair Tiger Grass serum, a prošle godine je i The Ordinary lansirao pink serum pod nazivom Soothing& Barrier Support serum, čiji je glavni sastojak upravo tigrova trava. S druge strane, i La Roche-Posay u svom asortimanu ima Cicaplast B5 serum, dok ćete u ponudi jednog od najpopularnijeg korejskog brenda na TikToku – Skin 1004, pronaći nekoliko različitih seruma sa ovim sastojkom za različite tipove kože, među kojima Madagascar Centella serum-ampule sadrže čak 100% ekstrakta centele.

Dr. Jart+ – Cicapair Tiger Grass serum (Sephora)

Tekst: INJournal magazin
Naslovna fotografija: @taylor_hill
Foto: Instagram, Promo

Podeli

Scroll to Top