Otkako su u Srbiji zabeleženi prvi slučajevi obolelih od korona virusa svedočimo i velikom broju mitova o tome kako možemo preventivno da delujemo na virus COVID-19. U skladu sa tim, stručnjaci nas poslednjih dana sve češće upozoravaju da se ne oslanjamo na neproverene savete već da poštujemo preporuke lekara, a pre svega da budemo u samoizolaciji (ukoliko je to moguće), da izbegavamo kontakte s ljudima, da redovno peremo i dezinfikujemo ruke i da ne dodirujemo lice. Važna stvar koju svako od nas može da uradi za svoje zdravlje u ovom trenutku jeste jačanje imuniteta, pre svega uravnoteženom ishranom, a potom i uzimanjem suplemenata koji će omogućiti pravilan rad našeg imunog sistema i zaštiti nas od virusa, ali i od drugih bolesti. Predsednica Farmaceutske komore Srbije Tatjana Šipetić tvrdi da bi, kada je reč o dodacima u ishrani, svaka kućna apoteka u doba pandemije trebalo da ima bakar, selen, cink, vitamine C i D, kao i med i propolis. Kako ovi suplmenti deluju na naš organizam, saznajte u nastavku.
BAKAR
Bakar je nužan za sintezu određenih enzima među kojima je superoksid dismutaza (SOD), jedan od najsnažnijih antioksidansa u organizmu koji štiti ćelije od oštećenja. Takođe, ima važnu ulogu u iskorišćavanju gvožđa i stvaranju hemoglobina (proteina u crvenim krvnim zrncima), kolagena (proteina od kog se sastoje kosti, vezivno tkivo i koža), melanina (pigmenta u kosi, koži i očima)… Važan je i za proizvodnju štitnih hormona i uravnotežen nivo holesterola u krvi.
SELEN
Ovaj esencijalni mineral spada u snažne antioksidanse, neophodan je za pravilno funkcionisanje štitne žlezde, a naučnici su ustanovili i da su ljudi s niskim nivoom selena podložni različitim oboljenjima. Zajedno s drugim mineralima, selen omogućava formiranje imunih ćelija, što povećava odbrambene sposobnosti organizma u borbi sa infekcijama i drugim bolestima. Osim toga, jedno istraživanje je pokazalo da je grupa starijih ljudi, koja je koristila selen i cink posle primanja vakcine protiv gripa, imala bolji imunološki odgovor u odnosu na placebo grupu (placebo – uzimanje tableta koje ne sadrže lek, a pacijent misli da uzima lek).
CINK
Kada je reč o jačanju imuniteta, cink je mineral koji će vam preporučiti svaki lekar ili farmaceut. Ima snažan antibakterijski i antivirusni učinak (na primer, protiv prehlade, gripa ili herpesa), a važan je i za regulaciju nivoa šećera u krvi. Tokom sezone virusa, suplementi s cinkom mogu biti veoma efikasni, ali ih nemojte uzimati bez saveta sa stručnjacima jer velike količine mogu izazvati neravnotežu drugih minerala, iritaciju želuca, povraćanje, dijareju, grčeve ili glavobolju.
VITAMIN C
Vitamin C takođe se ubraja u jedan od najefikasnijih antioksidanasa, a osim toga, ima i antistresno i detoksikaciono dejstvo. Podstiče imunološku odbranu olakšavajući ćelijske funkcije urođenih i adaptivnih imunoloških sistema. Sprečava i leči respiratorne i sistemske infekcije i štiti biološke biomolekule od oštećenja izazvanih toksinima i zagađujućim materijama.
VITAMIN D
Vitamin D je verovatno najčešće pominjan vitamin za imuni sistem jer uništava bakterije i viruse. Baš kao i vitamin C, posebno je efikasan u sprečavanju infekcija respiratornih organa.
MED I PROPOLIS
Ne treba zaboraviti ni dobri stari med koji predstavlja prirodno bogatstvo hranjivih materija koje su od značaja za ljudski organizam. Deluje kao prirodni antibiotik i antioksidans. Propolis bi takođe mogao biti deo vaše apoteke, jer ispoljava niz različitih delovanja od kojih su za nas najvažnija antivirusno i imunostimulatorno delovanje.
Medex Propolis Oral
Foto: @intothegloss