Finansijaski self-care sve je popularniji koncept, evo kako možete da ga praktikujete

Finansijski self-care

Tri najvažnija koraka koje bi trebalo da preduzmete ako želite da unapredite svoje finansije

Self-care je definitivno jedan od najpopularnijih koncepata u savremenom svetu, a obuhvata sve one radnje koje obavljamo kako bi unapredili svoje fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. U skladu sa tim, briga o sebi podrazumeva mnogo toga – od rituala u kojima uživamo kao što su priprema omiljenog doručka ili putovanje pa sve do manje prijatnih, ali veoma korisnih radnji poput odlaska u teretanu ili kod zubara. Sve ove potrebe odavno smo osvestili, međutim, u poslednje vreme sve je prisutniji i koncept finansijske brige o sebi.

PROČITAJTE: Kako stanje na bankovom računu utiče na mentalno zdravlje

Šta je finansijski self-care?

Finansijska briga o sebi prvenstveno podrazumeva stvaranje zdravog odnosa prema novcu odnosno prema sopstvenoj zaradi, trošenju i štednji. Cilj pravilnog upravljanja novcem jeste sticanje finansijske slobode i izbegavanje svih onih stresnih situacija koje besparica može da donese. Verujemo da je većina vas bila u situaciji da ima neočekivani trošak koji ne može da priušti, a da ne govorimo o tome da svakome može da se desi da ostane bez posla i prihoda. Sve su to razlozi zbog kojih bi trebalo da naučimo da se brinemo o svojim finansijama i da mudro upravljamo novem kojim raspolažemo.
Iako postoji mnogo načina da unapredimo svoju finansijsku situaciju, mi vam u nastavku otkrivamo tri najvažnija.

PRVO ISPLATITE SEBE
Za početak, svaki put kada dobijete platu odvojite deo koji ćete uštedeti tog meseca i ostavite tu svotu „sa strane“. Finansijski stručnjaci se slažu da bi to trebalo da bude između 10 i 15 odsto vaše zarade. Otvorite štedni račun i uplaćujte određeni procenat zarade svakog meseca ili još bolje odite na berzu i uložite novac u indeks fondove. Ako ste ikada slušali finansijskog savetnika Vladimira Đukanovića verujemo da vam je jasno da je dovoljno da tokom svog radnog veka mesečno ulažete 100 evra u indeks fondove pa da nakon penzionisanja na računu imate pola miliona dolara.

PREISPITAJTE SVOJE TROŠKOVE
Najveći deo potrošnje koji obavljamo svakog meseca dešava se na autopilotu – periodični troškovi kao što su računi, pretplate za streaming servise, mesečne naknade za eventualne kredite… Sve te kupovine predstavljaju curenje novca kojeg nismo ni svesni. Da biste sprečili ovaj scenario, pogledajte izvode bankovnog računa i sa kartica kako biste videli koji su troškovi opravdani, a koji nisu. Možda ćete shvatiti da plaćate određene pretplate, a da usluge uopšte ne koristiti ili da bi trebalo da ugasite revolving karticu jer je kamata koju plaćate mnogo veća nego kamata koju biste platili i za najneopovoljniji keš kredit.
Na sličan način proverite i ostale troškove tako što ćete mesec dana zapisivati svaki dinar koji potrošite. To će vam dati jasnu sliku o tome da li trošite previše novca na garderobu koju kasnije i ne nosite, izlaske koji vas ne ispunjavaju ili nešto treće. U skladu sa situacijom, potrudite se da izbegnete troškove koji vam ne donese zadovoljstvo i usmerite taj novac na štednju ili na stvari koje va čine srećnim.

POČNITE DA UČITE O NOVCU I ULAGANJU
Postoji rasprostranjeno mišljenje da je za sticanje finansijske slobode najvažnije da mnogo zarađujemo. Međutim, mnogo je važnije da budemo finansijski pismeni. Primere za to imate svuda oko vas. Verujemo da svako od vas zna osobu koja je mnogo zarađivala ali je na kraju bankrotirala jer nije znala kako da ulaže novac. S druge strane, imamo ljude koji su sa prosečnim zaradama i mudrim ulaganjima stekli finansijsku nezavisnost.
Nažalost, upravljanje novcem ne uči se u školi, tako da svako od nas mora da se pobrine za sebe i stekne znanje koje mu je potrebno. Ako je vaš cilj da odete u penziju sa pola miliona evra na računu, počnite da učite o berzi i indeks fondovima. Ukoliko želite da steknete nekretninu, učite o stambenim kreditima i hipotekama.
Kako biste se motivisali, imajte u vidu da će vam odvajanje vremena da učite da upravljate svojim finansijama omogućiti da postignete vlastite ciljeve ali i da izbegnete sve one stresne situacije koje nedostatak novca donosi.

Tekst: INJournal magazin
Naslovna fotografija: @matildadjerf
Foto: Instagram

Podeli

Scroll to Top