Samosabotaža jedna je od najrasprostranjenijih „boljki“ u savremenom svetu, ali rešenje postoji
Površno gledano, navika da sabotiramo sami sebe deluje kao problem koji se lako može rešiti: kada shvatimo da uporno sami sebi kvarimo mogućnosti za napredak i unapređenje života, potrebno je samo da prestanemo sa tom praksom. Međutim, problem je mnogo složeniji nego što se na prvi pogled čini i zahteva ozbiljnu samorefleksiju kako bismo prestali da „pucamo sebi u stopalo“.
Svako od nas ima predstavu o tome kako bi voleo da izgleda njegov život, a većina želi iste stvari: ljubav, porodicu, uspešnu karijeru, kvalitetna prijateljstva, balans između privatnog i poslovnog života… Međutim, pitanje je zbog čega to ne možemo da postignemo. Odgovor je, na sreću ili na žalost, mi sami. Naime, ukoliko ne verujemo da zaslužujemo dobre stvari u životu, mi ćemo podsvesno sabotirati sami sebe.
Samosabotaža se dešava kad je naš svesni um (onaj logični, koji pravi liste za šoping i podseća nas da moramo da peremo zube) u sukobu sa našim podsvesnim (onaj emotivni, koji pod stresom jede slatkiše ili kad se napije zove bivšeg partnera). Ta nepovezanost, odnosno konflikt izmđu potreba i želja, manifestuje se u sabotiranju samog sebe. To je ono kad kasno pošaljete aplikaciju za posao, odugovlačite sa uplatom aranžmana za odmor pa ostanete bez najbolje ponude ili se ne naspavate pred važan sastanak. Dakle, ako se prepoznajete u ovim primerima, a želite da prestanete da sabotirate sebe, prođite kroz pet narednih koraka koje vam predstavljamo u nastavku teksta.
DOBRO SE ZAGLEDAJTE U SEBE
Za početak je jako važno da se dobro zagledate u sebe i pokušajte da razumete zbog čega sami sebe sabotirate. Da li mislite da niste vredni dobrih stvari u životu? Ili mislite da je tuđa sreća važnija od vaše? Možda imate sindrom varalice, odnosno bojite se da niste onoliko dobri koliko zaista jeste? Ili se plašite da ćete razočarati ljude oko sebe ako nešto pokušate a ne uspete? Svako od nas bori se sa mnogim nesigurnostima, a na vama je da pokušate da otkrijete koren svoje, kako biste na istoj počeli da radite.
BUDITE NEŽNI PREMA SEBI
Pokušajte da na svoje delovanje (ili odsustvo delovanja) prema određenom cilju gledate sa ljubavlju i saosećanjem, kao da gledate da se to dešava kod nekog deteta i da želite da mu pomognete da prevaziđe ono što ga blokira. Potrudite se da razjasnite sebi šta zapravo želite i šta je vaša korist od toga. Kad jednom to shvatite, postavite pitanje: koja bi bila najmanja moguća količina obaveze prema samom sebi da bi se postigao korak u pravom smeru? Preduzmite taj mali korak, a potom i sledeći i videćete da će motivacija početi da dolazi sama.
„IZBRIŠITE“ STRAHOVE I LOŠE MISLI
Sedite i zamislite kako bi izgleda vaš život da dobijete ono što želite ili da postignete svoj cilj. Zamislite svaki svoj korak na tom putu. Dok to radite, zapišite sva negativna osećanja, strahove ili nasumične misli koje vam se jave. Ako zamišljate sebe kako želite da se dovedete u sjajnu fizičku formu, šta vam se javlja? Da li zamišljate sebe kako radite one dosadne i naporne vežbe do kraja života? Da li strahujete da ćete na sebe skrenuti neželjenu pažnju muškaraca? Da li zamišljate supružnika ili prijatelje kako vam se podsmevaju zato što idete u teretanu i zato što ste tašti? Ključ za vašu samosabotažu leži u tim strahovima i mislima. Suočavanje s onim što vas koči i tera na samosabotažu neće biti lako, ali je svakako bolje je od bednog žaljenja koje ćete osećati ako to ne uradite. Život je suviše kratak da ne biste jurili za onim što želite.
POTRAŽITE POMOĆ
U situaciji kada pokušavate da stanete na put samosabotaži svakako je važno da se ne izolujete u potpunosti od drugih, jer će vam zajedništvo doneti kako osećaj da niste sami, tako možda i neočekivano rešenje vaših problema – koje vi sami niste mogli da uvidite. Bilo da sa prijateljima razgovarate uz kafu, ili da odlazite na sesije terapije, jedino što je bitno jeste da pronađete podršku koja vam je potrebna i koja vam odgovara.
OPROSTITE SEBI ČAK I KADA POSUSTANETE
Sabotiranje samog sebe nastaje iz straha da najbolje što možemo nije dovoljno dobro. Ali ne zaboravite, šta god da se desi, vi ste dovoljno dobri. Promena navike da sabotirate samog sebe često vas čini anksioznim, zato što to znači da dovodite u pitanje poznate stavove koje ste oduvek imali o sebi. Stoga, ne zaboravite da ćete nekada napraviti dva koraka napred a jedan nazad i da je to potpuno u redu. Dokle god ustajete ponovo i ne odustajete na svom putu ka boljim danima, vi ste pobednik.
Tekst: INJournal magazin
Naslovna fotografija: @isismarianiedecken
Foto: Instagram