Planer za putovanja Ivana Visković nam je dala tri odlična predloga za jesenji city break

Utiske sa letovanja odavno smo sumirali, za novogodišnja putovanja je još rano, što znači da je pravi trenutak za jesenji city break. Ovu vrstu putovanja posebno volimo zbog toga što nam je najčešće dovoljno da izdvojimo dva ili tri slobodna dana na poslu u paru sa vikendom pa da napunimo baterije za predstojeći period. Kako stari kontinent nudi dugačku listu mesta koja su odlična opcija za jesenje putovanje, potražili smo pomoć od travel blogerke i planera za putovanja Ivane Visković, čiji Instagram nalog @lutalicanaja redovno pratimo. U nastavku pogledajte njene predloge.

Milano

Iako je Milano jedna od onih destinacija koje su popularne tokom cele godine, jesen je po meni tamo najljepša. Grad tada postaje šarteniji, temerature padaju taman da možete da istražujete čitav dan bez umora, a noć je i dalje živahna i nudi brojne događaje.
Avio karte: preko kompanije Ryanair za vreme jeseni cena povratne aviokarte iz Niša iznosi oko 60 evra, bez prtljaga (doplata za prtljag je oko 20 evra), dok je let iz Zagreba preko iste kompanije oko 100 evra.
Smeštaj: Cena smeštaja kreće od 70-ak evra (za dvoje) pa nadalje, naravno sve zavisi od lokacije i vrste smještaja.

Šta ne bi trebalo da propustite…
U obilazak grada najbolje krenuti od centralnog dela, iako su cene tamo dosta više. Brera je deo centralne, istorijske četvrti i slovi za umetički kvart Milana zbog brojnih galerija, ali i Brera akademije – javna akademija likovnih umetnosti. Brera je nekoliko minuta udaljena od Piazze del Duomo (katedrala) i Castello Sforzesco – dveju glavih atrakcija. Osim toga, brojni restorani, barovi i  životopisne ulice čine ovu lokaciju atraktivnom.
Ako ne želite da budete u centru i volite nešto novo onda obiđite četvrti Isola i Navigli (Milanski kanali) nadolazeće područje grada, odličan izbor za mlade putnike. Četvrti obiliju restoranima i noćnim klubovima.
Uz dve glavne atrakcije koje sam spomenula, dodala bih svakako i šetnju kroz Galleriu Vittorio Emanuelle II i Sempione Park.
Međutim, nemojte se previše zamarati znamenitostima jer ćete ovaj grad najbolje doživeti kroz šetnju diveći se posh ulicama,  luksuznim radnjama,  galerijama i, naravno, kroz hranu!

Gastronomija
Jedno od tradicionalnih jela koja bi trebalo da probate je Minestrone Milanete – supa u koju se stavlja pirinač umesto testenine zajedno sa raznim povrćem (cvekla, celer, peršun, španać…).
Zatim Ossobuco (u prevodu znači kost sa rupom) – teleća kolenica dinstana sa celerom, lukom, šargarepom, bujonom i belim vinom. Spomenila bih još i Risotto alla Milanese – kremasti rižoto od sira i kosti (supa -Ossobuco) u koji se dodaje šafran radi žute boje. Inače, Italijani su najveći proizvođači pirinča u Evropi, a većina se gaji u dolini Po (oko 150km od Milana) pa ne čudi da im je ova namirnica gavni adut u jelima.

Regija Apuglija

Ne odlazimo iz Italije, ali ovog puta predlažem celu regiju jer mi je teško da se odlučim za samo jedan grad. Ovaj deo Italije tek postaje popularan među turistima pa iskoritite priliku dok je tamo prisutan onaj pravi italijanski duh. Mada se ova destinacija uglavnom nudi kao letnje odredište, pre svega zbog lepih plaža i čistog mora, gradovi u unutrašnjosti regije toliko su posebni i lepi da smatram da bi im trebalo dati prednost u odnosu na obalu. A na takvo putovanje bolje je otići na jesen!
Avio karte: Ova oblast je kod nas sve atraktivnija jer Ryanair uvodi linije za Bari (iz Zadra) i Brindisi (iz Zagreba) sa cenom karata već od 20aak evra. Iz Beograda u Bari, glavni grad regije, možete doći Air Seribiom, konekcijskim letom u trajanju od 4h. Za to ćete izdvojiti oko 300 evra. Ali čak da se odlučite i za tu opciju, nećete požaliti.
Smeštaj: Kako se radi o jugu Italije, cene svega su jako povoljne, pa tako i smeštaja. Cene se kreću od 40 evra za noć pa na gore. Čak i spavanje u autohtonim kamenim kućicama – Trulli u selu Alberobelo nije skupo.

Bari
Alberobelo
Matera

Šta ne bi trebalo da propustite…
Izdvojila bih tri grada iz ove regije koja su mene istinski oduševila.
Bari – glavni grad ove regije neće vas osvojiti na prvu jer u njemu nema gradioznih građevina o kojima bi se pisale pesme, ali zato ima dušu. Stari deo grada je prepun uskih uličica punih suvenira i starih bakica koje sede i posmatraju prolaznike, a u jednoj od njih (Strada delle Orcchiette) čak i prodaju ručno rađenu testeninu – orcchiette. Možete ih i gledati dok je prave kroz otvorena vrata ili prozore. Uz obalu ćete naići i na Chiringuito kiosk. Za strance je taj deo samo prolazna tačka, ako i to, ali je zapravo istorijsko sastajalište za ljude Barija gde možete potpuno uroniti u dušu grada. Tu ćete naći mnoštvo brodova, ribare koji vrište iz sveg glasa i insistiraju da nešto probate, a dečaci na klupicama pijuckaju Peroni. Ovde morate probati Focacciu u kultnoj pekari Fiore i Sgagliozze– prženu palentu.

Alberobelo – ovaj grad najpoznatiji je po svojim Trulli kućicama – objekti nastali gradnjom bez veziva, isključivo od vapnenačkih kamenja. Trullo kućice se nalaze na UNESO-voj listi svetske baštine i ima ih oko 1500. Ukrašene su cvećem i brojnim suvenirima što dodatno pojačava šarm i autentičnost ovog mesta. Suvenirnice pružaju i panoramski pogled koji takođe ne bi trebalo da propustite. Kad ste tu probajte i Pasqualino– sendvič koji je nastao upravo u ovom gradu.

Matera – kraljica regije. Grad koji je živeo u bedi, napušten od svih. Siromaštvo je navelo dosta stanovnika da živi u pećinama, bez struje i vode. To se polako menja tek od 1993. godine kada je grad uvršten u UNESCO-ov popis. Polako se otvaraju hoteli, a kuće se prilagođavaju za smeštaj turista. Većina njih je i dalje prazna što gradu daje jezivu lepotu. Ne može se to baš rečima opisati. Priča ovog grada zbilja je fansinantna. Zahvaljujući poslednjem filmu o Jamesu Bondu, čiji je jedan deo sniman u Materi, grad je postao još poznatiji na svetskoj mapi. To je još jedan od razloga zašto je dobro da ga što pre posetite. Ako želite još posebnije iskustvo, možete rezervisati smještaj u pećini. Inače, Cattedrale di maria i Santissima della Bruna e Sant’Eustachio su neke od znamenitosti grada koje ne bi trebalo propustiti, ali napominjem da je čitav grad sam po sebi spomenik koji jednostavno morate doživeti.

Budimpešta

Grad koji ne treba posebno predstavljati. Tu je blizu, blizu nas i blizu srca. Odlično je povezan i uvek možete naći povoljne avio karte, a na put možete krenuti i autobusom ili automobilom.
Smeštaj: Ponuda u ovom gradu zaista je velika i povoljna. Za sve one koji prvi put odlaze u Budimpeštu preporučila bih da traže smeštaj na strani Pešte, u centralnom delu grada koji se zove 5. Distrikt.
Cene se kreću već od 30 evra. Vikendom su cene veće i brže se popune kapaciteti pa imajte to na umu prilikom rezervacije.

Šta ne bi trebalo da propustite…
Prilikom razgledanja grada obavezno obiđite Ribarsku tvrđavu, Matijinu crkvu, distrikt dvoraca, Nag Vasarcsarnok – najveću i najstariju tržnica grada, cipele na obali Dunava, Parlament, Bazliku sv. Stjepana, Elizabetin trg, dvorac Vaydahunyad u Gradskom parku Budimpešte.
Predložila bih i da se provozate Metro linijom 1 – trećim najstarijim metroom u svetu i drugim u Evropi. Naravno, u gradu sa najviše lekovitih izvora na svetu, ne zaboravite na kupanje u nekom od najpoznatijih kupališta kao što su Szechenyi ili Gellert (istoimeno brdo s kojeg se pruža prekarasan pogled na grad).
Jedna od nezaobilaznih atrakcija su i srušeni barovi u jevrejskoj četvrti od kojih je prvi i najpoznatiji bar Szimpla Kert.

Gastronomija: Nakon razgledavanja odmorite se u jednom od najljepših kafića na svetu New York Cafe ili idite na neki rooftop bar. Obavezno probajte mađarski gulaš, a po preporuci lokalca ovo su tri restorana koji imaju odlična nacionalna jela: Getto Gulyas, Frici Papa i Belvárosi Disznótoros.

Tekst i foto: Ivana Visković

Podeli

Scroll to Top