Tri ključna razloga zbog kojih ne možete da zaspite kad su velike vrućine
Da li se tokom leta malo duže okrećete u krevetu pre nego što zaspite? Ili se možda budite dosta ranije nego obično? Ako je vaš odgovor potvrdan, ne brinite – niste sami. Letnja nesanica uobičajena je pojava u ovo doba godine, a po nekim statističkim podacima čak 45% populacije suočava se sa ovim problemom. Istraživanja takođe pokazuju da tokom najtoplijeg doba godine u proseku spavamo oko pola sata manje nego obično. Ako se pitate zbog čega imamo nesanicu za vreme leta, u nastavku vam otkrivamo tri glavna razloga, kao i savete kako da ih prevaziđete.
Visoke temperature
Mogućnost da utonemo u dubok san u velikom meri zavisi od sposobnosti našeg organizma da reguliše telesnu temperaturu. Naime, kada nam se spava naša telesna temperatura prirodno opada, a naknadni pad javlja se tokom REM faze spavanja. Međutim, kada je temperatura vazduha visoka, našem telu je mnogo teže da reguliše temperaturu, a kada napokom i zaspimo, tokom kasnije faze sna (REM) topao vazduh povećava prozok krvi u mozgu zbog čega se budimo. U skladu sa tim, jako je važno da pre spavanja rashladimo spavaću sobu, a preporučuje se i topla kupka. Kupanje dovodi do vazodilatacije, odnosno procesa širenja krvnih sudova, koje takođe doprinosi regulaciji telesne temperature. Imajte u vidu i da većina današnjih dušeka ima takozvanu letnju stranu, koja takođe olakšava regulaciju temperarure tokom noći.
Više svetla
Letnja nesanica delimično se javlja i zbog znatno dužeg dana. Naime, svetlost je važan faktor u regulisanju našeg biološkog sata – poznatog i kao cirkadijalni ritam. Način na koji nam svetlost pomaže da regulišemo naše obrasce spavanja i buđenja je melatonin. Melatonin je hormon koji naše telo luči kada svetlost počne da bledi i pomaže nam da uđemo u stanje sna. Kada svetlo ponovo počne da sija, proizvodnja melatonina je blokirana i mi se budimo. Ovaj ciklus je tokom leta potpuno poremećen pa neretko proizvodnja melatonina počinje tek nakon 22h ili 23h, a kada konačno uđemo u REM fazu sna, sunce ponovo izlazi i melatonin se blokira, zbog čega se budimo.
Zato spustite roletne pre odlaska na spavanje ili uložite u draperije koje će zamračiti vašu sobu. Još bolje rešenje jeste da koristite maske za spavanje.
Alkohol
Prema velikom broju istraživanja najveći deo populacije znatno više konzumira alkohol tokom leta što se smatra svetskim fenomenom. Alkohol potiskuje REM fazu sna i uzrokuje nesanicu. Zato se se nakon „pijane noći“ najčešće probudimo znatno ranije nego inače. To svakako ne znači da bi trebalo da se potpuno odreknete alkohola tokom leta, ali ako se suočavate sa nesanisom, možda bi trebalo da razmislite o tome da ograničite njegovu konzumaciju.
SAVET ZA KRAJ: Ukoliko se suočavate sa nesanicom, svejedno da li je to samo tokom leta ili tokom čitave godine, jako je važno da počnete da odlazite u krevet svakog dana u isto vreme jer je doslednost ključna za održavanje uravnoteženog obrasca spavanja.
Druga važna stvar jeste da izbegavate telefone i druge elektronske uređaje makar sat vremena pre odlaska na spavanje, a od velike pomoći da brže zaspite biće vam i da uvedete opuštajuće rituale kao što su čitanje knjige, lagane vežbe ili meditacija.
Tekst: Ivana Nikolić
Naslovna fotografija: @matldadjerf
Foto: Instagram